>çocuk

>
… çocuk toplumun ürünüdür. aile ağacının bir sürgünüdür. çevresine bakarak yetişir. o eğitilmez, kendi yönünü kendi tayin eder. zaten onda tabii olan duygular vardır. çocuk acır, sever, üzülür, ağlar. o arkadaştır, temiz ruhludur. çocuğun hislerine seslenebilirseniz kendinizi sürdürmüş ve yazdıklarınızı kolayca okutturmuş olursunuz.

çocuğa bunu oku derseniz okumaz, öğütten kaçar. onun için çocuğu serbest bırakmanız lazımdır. yarının çocuğu elbette bizim istediğimiz istikamette olmayacaktır. her yeni nesil başka bir zihniyettedir.
kemalettin tuğcu
Advertisements
This entry was posted in alıntı, çocukluk, kitaplar. Bookmark the permalink.

5 Responses to >çocuk

 1. >kemalettin tuğçu benim çocukluğumun yazarıydı.ilkokul öğretmenim çok severdi.kitapları biraz acılıydı ama çoğu kitabını okudum..

 2. Girno says:

  >Benim de çocuklığumun yazarı. Benim öğretmeniim ise aksine sevmezdi ve yasaklamıştı, sırf bu yüzden merk edip okumuştum kitaplarını. MAvi gözlü bebek kitabını hiç unutamam çok etkilemişti beni, ama bir çocuk için fazla acılıydı sanki kitapları. Ben çok severim yine de…Bu pasaj çok güzelmiş ama, ben de alıntılayabilr miyim YAsemin?

 3. yasemin says:

  >ben de okurdum ama bizim evde pek de sevilen bir yazar sayılmazdı kemalettin tuğcu. ben sever miydim? bulduğum bütün kitaplarını okuduğuma göre sevmişim. eski türk filmlerini de çok severdim, hala severim ve izlerken de mutlaka ağlarım.yeğeni yaşam öyküsünü anlatırken, bu alıntıda olduğu gibi, k.tuğcu'nun cümlelerine de yer vermiş kitapta. girno tabii ki, bana sormana hiç gerek yok, belki ikimizin de kitabın yazarına sormamız gerekebilirdi ama kaynak gösterdik ve kısa bir alıntı yaptık, yeterli olur sanırım 🙂

 4. asliberry says:

  >Şimdi Russell'a Rousseau'nun çocuk eğitimi üzerine notlarını karşılaştırmalı okuyorum. Sanki JRR'nin Emile'inden esinlenmiş gibi.

 5. yasemin says:

  >aslı, russell'ı cem doğmadan okumuştum, emile'i ise birkaç sene önce ama geçenlerde iş bankası'nın klasiklerden çıkan tam çevirisini aldım, yeniden okuyacaktım, önerdiğim idle parent kitabında da tom hodgkinson sık sık referans göstermiş emile'i. russell'a da tekrar baksam iyi olacak, yazdığın iyi oldu. hodgkinson demiştim ya onun bi kitabını almışım ben kazara geçen hafta, yani yazara dikkat etmeden almışım, onur farketti "bu idle parent'ın yazarı değil mi" diye: özgürlüğün manifestosu – özgür yaşam kılavuzu (e yayınları)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s